7 tipů, jak si správně vybrat realitního makléře
Chystáte se na prodej nemovitosti? Patrně si kladete otázku, jak najít profesionála, který vás celým procesem provede. Dle posledního sčítání na českém trhu působí zhruba 12 000 realitních makléřů. Mezi nimi objevíte skutečné znalce řemesla, kteří jsou féroví, spolehliví a mají tah na branku, stejně jako amatéry, podvodníky a nekalé obchodníky, kterým je nutné obloukem se vyhnout. Sepsal jsem pro vás 7 tipů, jak najít toho správného realitního makléře, s jehož službami budete opravdu spokojeni.
1) Je realitní makléř aktivní a svou profesi skutečně vykonává?
Nejprve si makléře proklepněte, zda je skutečně aktivní a svou živnost kontinuálně vykonává. Mnoho realitních makléřů má tuto práci jako vedlejší přivýdělek, nebo se již profesi nevěnují. Jak jistě správně tušíte, jejich znalosti i služby tak budou značně omezené, neřkuli neprofesionální.
Zkontrolujte si, zda vámi vybraný kandidát má na internetu zveřejněnou nabídku nemovitostí, vytvořenou prezentaci nebo webové stránky a na nich uvedeny své kontaktní údaje, číslo živnostenského oprávnění, případně podrobnosti o své realitní kanceláři.
2) Hledejte odborníka s know-how a zkušenostmi
Realitní obor se neustále vyvíjí a proměňuje. Správný realitní makléř by se měl kontinuálně vzdělávat, sledovat aktuální trendy a využívat moderní marketingové nástroje. Vyptejte se, jaká školení a certifikace má za sebou, případně zda spolupracuje se zavedenou realitní kanceláří, která do rozvoje a edukace svých makléřů investuje čas i peníze.
3) Prohlédněte si prezentaci makléře na internetu
Jak poutavě makléř prezentuje aktuální nemovitosti v nabídce, tak bude jednou prezentovat i vás. Nakoukněte pod pokličku jeho práce – líbí se vám fotografie, celkové zpracování inzerce, zapůsobil na vás popisek nemovitosti, zhlédli jste s chutí video prohlídku? Každý makléř má svůj osobitý rukopis, vyberte si toho, s jehož stylem práce i propagace se ztotožníte.
4) Zjistěte, jaké služby má zahrnuty v provizi
Na výši provize nezáleží tak jako na tom, co vše v ní je zahrnuto. Na internetu můžete najít mnoho realitních kanceláří, které se chlubí tím, že vaši nemovitost prodají za pouhé 1 %. Má to ale velký háček. Pokud si důkladně nepročtete smlouvu, zjistíte až později, že musíte doplácet za každý jednotlivý úkon. Za fotografie, video, 3D virtuální prohlídku, inzerci, právní služby atd. – tedy za vše, bez čeho se při prodeji nemovitosti neobejdete! Aby také ne, pokud byste platili pouze 1 %, realitní kancelář by zela v mínusu. Dejte si proto pozor a nenechte se napálit nekalými obchodními praktikami.
Zajímá vás, jak to mám já? Při prodeji nemovitosti si účtuji provizi 4 % + DPH, což je v českých podmínkách standard a obvyklý průměr. Co je ale hlavní, po podpisu smlouvy si můžete s klidem oddychnout a dát nohy na stůl. V rámci prodeje za vás zařídím vše od A do Z, veškeré Služby přitom máte v ceně provize. |
5) Informujte se, zda spolupracuje s advokátní kanceláří
Při složité právní transakci, jakou prodej a převod nemovitosti je, musíte být maximálně chránění. Malá chyba v kupních smlouvách může zdržet nebo dokonce znemožnit převod. A co teprve úschova kupní ceny – pokud se vydáte do rukou neprofesionálovi, může vás to stát veškeré peníze. Informujte se proto, s jakou advokátní kanceláří realitní makléř spolupracuje. Zjistěte si podrobné informace. Pokud řešíte složitější realitní případ, kde je více vlastníků, zástava, věcné břemeno či exekuce, makléř spolu s advokátní kanceláří by vám měl být schopen pomoci, navrhnout řešení a poskytnout odborné stanovisko.
Na všech svých realitních případech spolupracuji s Advokátní kanceláří Suchá a Křikava s.r.o. Ta se již od svého vzniku v roce 2011 specializuje na právo nemovitostí a s tím související agendu. Své služby poskytuje jak realitním kancelářím, tak jednotlivým fyzickým, či právnickým osobám v pozici prodávajících či kupujících. |
6) Projděte si reference a hodnocení zákazníků
Není lepšího doporučení než klienti před vámi, kteří byli s prací makléře spokojeni. Pročtěte si doporučení a recenze na internetu. Jak se jim spolupráce zamlouvala a dovedl makléř prodej nemovitosti ke zdárnému konci? Prohlédněte si v minulosti zobchodované nemovitosti a udělejte si představu o tom, jak makléř se svými klienty spolupracuje.
7) Dejte na osobní setkání a vzájemné sympatie
V průběhu prodeje nemovitosti budete s makléřem v častém kontaktu. Než uděláte konečné rozhodnutí, dejte si s ním osobní schůzku. Vyhovuje vám jeho styl jednání? Sednete si lidsky? Máte pocit, že se o něj můžete opřít? Důvěra je naprosto klíčová – realitní makléř by vám měl být parťákem, na kterého se můžete kdykoliv obrátit, vyptat se na podrobnosti a svěřit se mu s obavami, které vás tíží.
Prodej domova je pro mnohé velice emotivní záležitostí. Tuto etapu života vnímají jako náročné období spojené se změnami, kde jde navíc často o celoživotní úspory. Makléř by vám měl být v těchto chvílích oporou, a přitom dohlížet na všechny praktické záležitosti, které vás posunou až k úspěšnému prodeji. Hledejte nejen odborníka se znalostmi, ale také spolehlivého člověka, který vás rád vyslechne a nezištně poradí.